مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی گفت: پیکر مطهر ۱۲ شهید گمنام دفاع مقدس همزمان با شهادت حضرت فاطمه(س) در ۹ شهرستان خراسان رضوی تشییع و خاکسپاری می‌شوند.

سردار حسینعلی یوسفعلی‌زاده ‌در جمع‌‌ خانواده‌های شهدا اظهار داشت: سیره شهدا توسل و ارادت به اولیا الله بوده است، جایگاه عظیم و ارادت و توسل به اولیای دین در فرهنگ و بینش شیعیان جایگاه بسیار از تاثیرگذاری است.زمزمه لب ایثارگران و رزمندگان ذکر اولیا دین بود، این جایگاه؛ برای ما که در جوار آقا علی ابن موسی رضا (ع) هستیم خیلی شفاف آشکار است.

وی افزود:در سیره عملی شهدا کمتر شهیدی داریم که در وصیت نامه های خود ابراز ارادت به ساحت اولیا نداشته باشد؛در سیره عملی شهدا کمتر شهیدی است که  در وصیت خود اطاعت از ولایت فقیه که ادامه ولایت اولیا دین است و ابراز محبت به اولیا نشده باشد، این مبانی فکری فرهنگی شهدا است.

سردار یوسفعلی زاده تصریح کرد: در سیره سردار سلیمانی بارها دیده و شنیده شده بود و عرض ارادت به اولیا دین زبانزد بود،همچنین خادمی حرم رضوی افتخارش بود؛ در سیره شهید برونسی که با توسل به صدیقه طاهره در میدان مین معبر امنی پیدا می‌کند؛ این‌ها همه ثمرات توسل و توجه است.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی ادامه داد: شهدای گمنام در قول و عمل به زهرای مرضیه (س) توسل کردند ،که در گمنامی همچون مادر پهلو شکسته باشند، بر همین مبنا است که روز شهادت حضرت زهرا (س) به عنوان روز بزرگداشت شهدای گمنام نامگذاری شده و در سراسر کشور برنامه‌های تشییع پیکر پاک شهدای گمنام به صورت متمرکز و هماهنگ برگزار  می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در خراسان رضوی تا به امروز بیش از ۱۲۹ نقطه و مرکز شهید گمنام تدفین شده داریم؛همچنین بیش از ۳۵۰شهید در این نقاط تدفین شده اند و تا شهادت حضرت زهرا (س) به این آمار ۱۲ شهید دیگر در ۱۲ نقطه اضافه می‌شود.مراسم وداع با پیکر ۱۲ شهید گمنام در ایام فاطمیه به ویژه در شب و روز شهادت حضرت زهرا(س) در رواق امام خمینی حرم مطهر برگزار می‌شود ،  و در روز شهادت از عرصه میدان شهدا تا حرم مطهر این ۱۲ پیکر شهید تشییع خواهد شد.

سردار یوسفعلی زاده با اشاره به اینکه این۱۲ پیکر مطهر شهید در ۱۲ نقطه در سطح استان پس از مراسم تشییع۲۶ آذرمشهد در سطح استان تدفین خواهد شد گفت:در مشهد چهار نقطه تدفین شهید در نظر گرفته شده است که زائر شهر رضوی، ساختمان قدیمی هلال احمر واقع در میدان ده دی، پارک علم و فناوری در جاده قوچان، شهر جدید بینالود مکان‌های تدفین در مشهد هستند.

مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی عنوان کرد: در سایر شهرستان‌های خراسان رضوی از جمله سبزوار در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار،شهر شامگان شهرستان ششتمد، شهر سده خواف، جنت آباد صالح آباد، شهر روشناوند شهرستان گناباد، شهر جنگل شهرستان رشتخوار، دانشکده کشاورزی نیشابور، شهر فرآگرد فریمان شاهد تشییع و تدفین پیکر شهدا خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: یادمان‌ها و مزار شهدای گمنام؛ به عنوان یک مرکز مهم فرهنگی و قطب فرهنگی در آن منطقه جایگاه خود را در بین مردم باز کرده است و مردم، پیوند عاطفی با مزار شهدا و یادمان‌ها برقرار کرده اند.

‌یوسفعلی‌زاده  تاکیدکرد: ۷۰ مکان درخواست برای تشییع شهدا داشتیم  و بر‌اساس آیین‌نامه‌ای که  ستاد کل نیروهای مسلح به همه استان‌ها ابلاغ شده ‌با همه ضوابط و شرایط، اماکنی که باید تدفین شهید گمنام در آنها قرار گیرد انطباق داده شده است؛ در نتیجه از بین این ۷۰ نقطه حدود ۳۰ نقطه واجد شرایط بودند و حدود ۴۰ نقطه تایید نشده است لذا اولویت‌ها سنجیده شد و سرانجام مکان‌ها انتخاب شدند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی افزود: مراسم وداع با پیکر مطهر۶  شهید گمنام در محورهای شهرستانی و  پیکر۶ شهید در مشهد از روز ۱۶ آذر تا ۲۵ درهیئت‌ها، دانشگاه ها، مدارس، مساجد،تشکل‌های انقلابی با حضور مردم شهید پرور خراسان رضوی برگزار می‌شود.تا به امروز پیکرهای مطهر شهدا به بیش از ۹۳ نقطه اعزام شده و حدود ۵۰ برنامه در این مکان برگزار شده است.

سردار یوسفعلی‌زاده  ادامه داد: همزمان با شب شهادت حضرت فاطمه(س) مراسم وداع با ۱۲ شهید گمنام دفاع مقدس در رواق امام‌خمینی(ره) حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.پیکر این شهدا در روز ۲۶ آذر همزمان با سالروز شهادت حضرت زهرا (س) از عرصه میدان شهدای مشهد تا حرم امام رضا (ع) تشییع خواهد شد.

وی در پایان گفت: سن تقریبی این شهدا ۱۸ سال تا ۲۶ سال است که در جزیره «مجنون، بوارین، مهران، سومار، بانی بنوک، چنگوله، زبیدات، گیلانغرب و شلمچه» به شهادت رسیدند.

  • منبع خبر : تسنیم