کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به عنوان تنها مرجع رسمی صدور گواهی نامه رانندگی بین المللی و پلاک ترانزیت در کشور، مذاکره و پیگیری تسهیل در ترددمسافران از مرزهای زمینی ایران و عراق را آغاز کرد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، از آنجایی که طبق اعلام مقامات رسمی دو کشور ایران و عراق از ۱۳ اسفندماه ۱۴۰۰ ویزای تردد زمینی برای زوار ایرانی لغو خواهد شد، پیش‌بینی می‌شود آمار رفت و آمدهای زمینی به شدت افزایش یابد. بنابراین مدیران کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به منظور تسهیل در سفرهای زمینی اتباع دو کشور با انوع خودرو و بررسی موانع و مشکلات ورود موقت و خروج وسایط نقلیه مسافران خارجی از عراق به ایران و بالعکس، همچنین ارائه پیشنهاد برای بهبود رویه و هماهنگی‌های بعدی، با مقامات مرتبط با این موضوع در ایران و عراق دیدار و گفتگو کردند.

قوانین و مقررات عبور و مرور بین ‏المللی وسایط نقلیه موتوری، معافیت سوخت همراه خودروهای سواری خروجی از مرزهای کشور، تعیین ارزش پایه خودروهای ورود موقت، پنجره واحد تجارت فرامرزی‏گمرک، ممنوعیت ورود موقت مسافران خارجی به ایران با خودروهای لوکس و گران قیمت، اطلاع رسانی به مسافران خارجی درباره ترخیص‏کاران مجاز در گمرکات مرزی و ضرورت دسترسی آسان به سیم‌کارت تلفن همراه در خط مرزی، از مهمترین موضوعات مورد بحث و تبادل نظر در این دیدارها بود.

مدیران کانون در جریان سفر خود به عراق با مدیر مجموعه گمرک مرزی حاجی عمران، مدیرکل گمرک اقلیم کردستان، رئیس پلیس ترافیک استان اربیل، سرکنسول‌های ایران در اربیل و سلیمانیه عراق و مدیرکل گمرکات تمرچین و باشماق دیدار و گفتگو کردند.

ایجاد امکان فعالیت شبانه روزی مرزهای تمرچین، پرویز خان و باشماق در ایران از موضوعات مورد تأکید مقامات اقلیم کردستان عراق در راستای فراهم آوردن رفاه بیشتر مسافران و تسریع در انجام امور مربوط به تردد خودروها بود.

  • منبع خبر : مهر