رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به سیاست راهبردی این نهاد در حوزه اعزام زائران گفت: در اعزام‌ها ابتدا امنیت زائر برای ما اهمیت دارد و هر جا ببینیم امنیت مخدوش شود، اعزام را متوقف می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز،  سید صادق حسینی در مراسم معارفه مدیر جدید حج و زیارت استان کرمان افزود: حدود سه ماه است که زیارت در سوریه به دلیل ناامنی متوقف شده است و در مذاکرات اعزام زائر به این کشور نیز بحث امنیت ۱۰۰ درصدی را مطرح کردیم که طرف مقابل به حفظ امنیت زئران متعهد شد.

وی تصریح کرد: همچنین تکریم زائر برای ما مهم است و با مقام های کشورهای عربستان و عراق این مساله مطرح شده و زائر ایرانی باید با کرامت برود و با کرامت بازگردد.

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به ضرورت رفاه و آسایش زائران در سفر تاکید کرد: البته دنبال رفاه زدگی نیستیم اما زائر حتما باید رفاه و آسایش داشته باشد و طعم زیارت را بخوبی احساس کند؛ در پروتکل ها و تفاهمنامه ها نیز به صورت جدی این موضوع را دنبال کردیم.

وی با اشاره به برخی تصمیم های سال های گذشته مبنی بر ادغام حج و زیارت با گردشگری اظهار داشت: جنس زائر گردشگری با زائر بیت‌الله الحرام و امام حسین (ع) متفاوت است.

حسینی بیان کرد: بحث لغو روادید با کشور عراق را داریم و سفرهای زیارتی به عتبات عالیات با نظارت حج و زیارت برقرار است، اما سفر به عراق نباید به یک سفر تجاری تبدیل و باید بعد معنوی آن حتما حفظ شود.

وی افزود: برای امنیت هر زائر در عراق حدود ۴۰ دلار پرداخت می‌کنیم و بشدت پیگیر امنیت زائران هستیم.

رییس سازمان حج و زیارت گفت: ۶۰ هزار کارگزار سازمان حج و زیارت در سراسر کشور مشغول فعالیت هستند که ۲ هزار نفر آنان متعلق به استان کرمان است.

لزوم افزایش ظرفیت پرواز فرودگاهی کرمان

به گزارش ایرنا معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار کرمان نیز در این مراسم گفت: کرمان بزرگترین استان به لحاظ  پهنه خاکی است و اقتضای واگذاری امور حج و زیارت به بخش خصوصی را بیش از این دارد.

علی بیگ زاده افزود: استان کرمان با پنج فرودگاه فعال، ظرفیت افزایش پروازی برای حج، عتبات عالیات و دیگر مکان های زیارتی را دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار کرمان تصریح کرد: مرقد سردار سلیمانی آبروی جهان اسلام و کشور است و سال گذشته  از ۷۰ کشور برای زیارت به این مکان آمدند.

در این مراسم از زحمات محمود عرب‌نژاد مدیر سابق حج و زیارت استان کرمان قدردانی و محمدعلی ایرانمنش به عنوان مدیر جدید این سازمان معرفی شد.

  • منبع خبر : ایرنا