جانشین رییس ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در خراسان رضوی گفت: مراسم عزاداری ماههای محرم و صفر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های اعلام شده در این استان برگزار می‌شود.

حسن جعفری در حاشیه برگزاری جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در خراسان رضوی افزود: در جلسه امروز تصمیم گرفته شد برگزاری مراسم عزاداری ماههای محرم و صفر به منظور تعادل‌بخشی میان حفظ سلامت مردم و نیز برگزاری مطلوب مراسم عزاداری حضرت امام حسین(ع) با دستورالعمل‌ها و ضوابط اعلامی مربوطه انجام شود.

وی با بیان اینکه بر این اساس کارگروه مراسم عزاداری از امروز به مسوولیت و ریاست سازمان تبلیغات اسلامی تشکیل شد، ادامه داد: قرار شد برگزاری مراسم توسط این کارگروه رصد، مجوزهای مربوطه صادر و نظارت بر مساجد، تکایا و هیات مذهبی انجام شود.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: نکته بسیار مهم در این خصوص ضرورت برگزاری تمامی مراسم در فضای باز، تجمعات به صورت حداقلی و همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

وی افزود: سقف زمانی برگزاری مراسم حداکثر دو ساعت و استفاده از طبل و سنج و سایر علایم عزاداری ممنوع است.

جعفری با بیان اینکه پیاده‌روی هیات‌های مذهبی منتفی است و استفاده مستمر عزاداران از ماسک اجباری است، ادامه داد: حضور هیاتهای عزاداری در حرم مطهر رضوی ممنوع است و هیاتهای مذهبی در این ایام نباید در قالب هیات به حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) بروند.

وی در زمینه نذورات ایام عزاداری نیز گفت: در درجه اول هرگونه پذیرایی در مراسم عزاداری ممنوع است و پس از آن پخش نذورات صرفا در قالب مواد غذایی خشک و خام باید توزیع شود بنابراین هرگونه طبخ ممنوع است.

معاون استاندار خراسان رضوی افزود: طبخ نذورات تحت نظارت بهداشتی و در مناطقی که شاهد تجمع نباشیم با رعایت پروتکلهای بهداشتی بلامانع است.

وی ادامه داد: برپایی هرگونه ایستگاه صلواتی ممنوع است.

جعفری در خصوص ضمانت اجرای دستورالعمل‌های ابلاغی به هیاتهای مذهبی نیز گفت: با هیاتهای مذهبی متخلف در سه مرحله شامل صدور تذکر کتبی به مسوولان و هیات امنا، قطع ارائه خدمات عمومی به هیات و لغو مجوز ۶ ماهه هیات مذهبی و معرفی مسوول هیات به مرجع قضایی جهت برخورد مقتضی انجام خواهد شد.

وی افزود: بر اساس آخرین بررسی وضعیت این استان از نظر شیوع ویروس کرونا همچنان قرمز است لذا از مردم خواهشمندیم نسبت به رعایت مسائل بهداشتی و پروتکلهای مربوطه همکاری کنند.

معاون استاندار خراسان رضوی ادامه داد: بر اساس تصمیم‌گیری انجام شده در ستاد استانی مقابله با کرونا، محدودیت فعالیت در مشاغل دسته سه و چهار تا پایان هفته جاری تداوم دارد.

  • منبع خبر : ایرنا