سومین جشنواره بین‌المللی «ایران‌نما» با رویکرد ایران‌شناسی ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

سومین جشنواره بین‌المللی ایران‌نما، ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به همت واحد مستقل  فناور فیفتاو با حمایت مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه خوارزمی در برج آزادی تهران، برگزار می شود.
مجموعه بین‌المللی فیفتاو «نخستین نمایشگاه و تور آکادمی بین‌المللی در جهان» در اتریش به ثبت رسیده و در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه خوارزمی تهران مستقر است.

فیفتاو در اقدامی نوآورانه هر ساله، جشنواره‌ای بین‌المللی با نام «ایران‌نما» برگزار می‌کند. همایش پایان‌نامه‌های ایران‌شناسی، همایش مقاله‌های ایران‌شناسی، همایش نشریه‌های ایران‌شناسی، جشنوارۀ قاب عکس ایران، نمایشگاه هنر و صنایع‌دستی ایران، پویش شهروند پایدار کشور از جمله بخش‌های این جشنواره هستند.

چهارمین جشنواره ایران‌نما در چهار بخش اصلی پایان‌نامه‌های ایران‌شناسی، نشریه‌های ایران‌شناسی، قاب عکس ایران و پویش شهروند پایدار برگزار می شود و مهلت ارسال آثار به دبیرخانه فیفتاو تا ۳۰ اسفند۱۳۹۹ اعلام شده است.

*همایش پایان‌نامه‌های ایران‌شناسی

همایش پایان‌نامه‌های ایران‌شناسی به دبیری پروفسور حسین بیک‌باغبان (رئیس مرکز دانشگاهی (انجمن) مطالعات و پژوهش‌های ایرانی آلزاس فرانسه و استاد افتخاری در دانشگاه استراسبورگ فرانسه) برگزار می شود.
علاقه‌مندان برای شرکت در همایش پایان‌نامه‌های ایران‌شناسی که در محورهای ایران‌شناسی، باستان‌شناسی، اسطوره‌شناسی، نمادشناسی، زبان‌های باستانی، زبان و ادبیات فارسی، تاریخ، فرهنگ عامه، میراث فرهنگی، آداب و رسوم، اقوام، پوشاک محلی، صنایع‌دستی، معماری و شهرسازی، فلسفه و عرفان، میراث طبیعی و گردشگری برگزار می‌شود، لازم است چکیده‌ای مبسوط از پایان‌نامۀ خود را به همراه فرم ثبت‌نام به پست الکترونیک جشنواره fiftawiranologythesis@gmail.com ارسال کنند که نمونه چکیده مبسوط و فرم ثبت‌نام در سایت فیفتاو www.fiftaw.com و همچنین در کانال تلگرامی فیفتاو @FIFTAW موجود است.

*نشریه‌های ایران‌شناسی

همایش نشریه‌های ایران‌شناسی به دبیری پرفسور حسین بیک باغبان، رئیس مرکز دانشگاهی (انجمن) مطالعات و پژوهش‌های ایرانی آلزاس فرانسه و استاد افتخاری در دانشگاه استراسبورگ فرانسه) ، دومین بخش جشنواره است و  مختص به نشریه‌ها و مجلات بوده و در محورهای پایان‌نامه‌های ایران‌شناسی برگزار می‌شود و برای شرکت در این همایش، لازم است یکی از مدیرمسئول یا سردبیر، اولین و آخرین شماره از نشریۀ خود را در فایل PDF به پست الکترونیک همایش fiftawjournal@gmail.com ارسال نمایند.

*قاب عکس ایران

بخش سوم این رویداد، جشنوار قاب عکس ایران است که به دبیری زینب شاه‌علی، برگزار شده و هیئت داوران این بخش را دکتر مهدی مقیم‌نژاد (عضو هیئت علمی دانشگاه هنر تهران)، دکتر حسن رجبی‌نژاد مقدم پاپکیاده (عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان)،  رضا دیده‌بان (عضو هیئت موسس و استادیار دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد ۱ خراسان رضوی، مدیرعامل شرکت سینمایی فانوس سبز، مدیرمسئول شرکت فرهنگی هنری One to One در استانبول ترکیه)، محسن خیرخواه (مدرس دانشکدۀ هنر یزد) و علی نجات‌بخش (مدرس دانشکدۀ هنر سپهر اصفهان) تشکیل می دهند.
دریافت آثار جشنواره در دو بخش مردم‌شناسی یا مستند، لنداسکیپ یا منظره‌نگاری و در موضوعاتی شامل مراسم و آداب سنتی، بوم‌گردی، پوشش‌های محلی، جاذبه‌های گردشگری، جاذبه‌های طبیعی، بناها و اماکن تاریخی از طریق پست الکترونیک جشنواره fiftawphoto@gmail.com صورت می گیرد.

*پویش شهروند پایدار کشور

پویش شهروند پایدار کشور چهارمین بخش ایران‌نما است که به دبیری علی شادلو، مدرس و مشاور گردشگری برگزار می‌شود. از علاقه‌مندان درخواست می‌شود عکس‌ها یا فیلم‌هایشان از پویش جمع‌آوری زباله را در صفحۀ اینستاگرام خود استوری کرده و صفحۀ iran_aks_mobile را منشن کنند.
شایان ذکر است آثار برگزیده جشنواره بین‌المللی ایران‌نما، در قالب کتاب چاپ می شود. همچنین فیفتاو دارای مجله‌ای بین‌المللی و چهارزبانه است که  عکس‌ها و مقالات  مستخرج از پایان‌نامه‌ها، پس از پذیرش در دبیرخانه و رضایت افراد در آن نیز منتشر خواهد شد، و بدین ترتیب منبع جامعی از پژوهش‌های ایران‌شناسی را به چهار زبان زندۀ دنیا به جهانیان عرضه خواهد داشت. یادآوری می شود، عکس‌های منتخب به مدت ۱۰ روز در تالار آیینه برج آزادی تهران به نمایش گذاشته می‌شوند.
علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در هر یک از بخش‌های جشنواره می‌توانند از طریق سایت  www.fiftaw.comاقدام کنند.

  • منبع خبر : تسنیم