سفرهای ارزان‌قیمت به عتبات پس از سال‌ها مجدد برقرار شد و مشتاقان زیارت کربلا از روزهای آینده می‌توانند با کم‌تر از ۳ میلیون تومان عازم عتبات شوند.

 در آستانه ماه محرم و افزایش تقاضا برای زیارت امام حسین علیه‌السلام، سازمان حج و زیارت سفرهای ارزان‌قیمت به عتبات برقرار کرد.

بر همین اساس، مشتاقان زیارت کربلا می‌‌توانند با هزینه کم‌تر از ۳ میلیون تومان راهی عتبات شوند. سفرهای ارزان‌قیمت عتبات به صورت زمینی و به مدت ۶ شب برنامه‌ریری شده است که در مرحله نخست این سفرها از مبدأ تهران و از طریق مرز مهران انجام می‌شود. همچنین قرار است به زودی سفرهای آسان و ارزان‌قیمت برای سایر استان‌ها نیز از سرگرفته شود.

سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت پس از حضور در این سازمان از تلاش برای راه‌اندازی سفرهای ارزان و آسان خبر داد که البته این سفرها منوط به بازگشایی مرز زمینی بود. 

مرزهای زمینی با عراق از ۲۸ خرداد پس از لغو ویزا برای سفر زمینی عتبات برای کاروان‌های زیرنظر سازمان حج و زیارت برقرار شد و اکنون با گذشت حدود یک ماه از تشرف زائران عتبات از مرزهای زمینی، سفرهای ارزان‌قیمت نیز پیش‌بینی شده است و مشتاقان زیارت عتبات می‌توانند با هزینه ۲ میلیون و ۹۷۴ هزار و ۹۰۰ ‌تومان عازم عراق شوند.

سفر به عتبات در ۲ سال گذشته به دلیل شیوع کرونا متوقف شده بود که آبان سال گذشته ویزای عراق برای سفرهای هوایی برداشته شد و از آن پس اعزام رسمی به عتبات فقط به صورت هوایی انجام شد که هزینه این سفرها از هشت میلیون و‌ ۵۰۰ هزار تومان آغاز می‌شد و با توجه به بالا بودن هزینه سفرهای هوایی، بسیاری امکان تشرف به زیارت سیدالشهدا علیه‌السلام را نداشتند و منتظر بازگشایی مرزهای زمینی بودند؛ تا اینکه مرز مهران و‌ شلمچه از ۲۸ خردادماه برای کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت بدون ویزا‌ باز شد و مشتاقان با هزینه حدود ۵ میلیون تومان به عتبات مشرف شدند. 


‌اکنون با برقراری زیارت ارزان‌قیمت به عتبات، هزینه این سفر با برنامه‌‌ریزی سازمان حج و زیارت و کاهش برخی هزینه‌های اضافه، حدود ۲ میلیون تومان کمتر شده است تا همه مشتاقان امکان تشرف به زیارت کربلا را داشته باشند.

به گزارش فارس، برای سفرهای زیارتی عتبات دیگر نیازی به اخذ ویزا نیستو همه سفرها بدون ویزا سورت می‌گیرد. البته داشتن کارت واکسن و تزریق حداقل ۲ دُز واکسن کرونا الزامی است.