وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توس بزرگ ما زادگاه و محل زیست هزاران حکیم گرانقدر بوده و به زودی در این شهر عالم‌پرور و این خطه زرخیز، باغ مفاخر توس راه‌اندازی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، محمدمهدی اسماعیلی در سالروز بزرگداشت فردوسی و پاسداشت زبان فارسی که در محل آرامگاه این شاعر نامی در مشهد برگزار شد اظهار داشت: جای خوشحالی است که در ایام مبارک دهه کرامت شاهد همزمانی گرامیداشت شعر و ادب فارسی و گرامیداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی نیز هستیم؛ فردوسی همیشه برای تاریخ ما یک قله مرتفع از حکمت و فلسفه و شعر و ادب است.

وی افزود: فردوسی کاخ بلندی را به نام شعر و زبان فارسی در پناه حکمت ایرانی اسلامی بنا نهاده که تا همیشه سرافراز خواهد ماند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این مطلب که تمدن و فرهنگ ایرانی اسلامی یک حقیقت بزرگ است خاطرنشان کرد: توس بزرگ ما زادگاه و محل زیست هزاران حکیم گرانقدر بوده و به زودی در این شهر عالم‌پرور و این خطه زرخیز، باغ مفاخر توس راه‌اندازی خواهد شد تا گرامیداشت  دانشمندان و شاعرانی نظیر خواجه نصیر، شیخ طوسی، خواجه نظام الملک و هزاران ستاره درخشان در این نقطه مهم از ایران اسلامی باشد و با معرفی کامل دستاورد‌های بزرگ این سرزمین، داشته‌های غرورآفرین آن راه را برای آینده امیدبخش هموار کند.

اسماعیلی اظهارکرد:دولت سیزدهم همواره توجه به این میراث گرانبها را در دستورکار داشته است. ابتکاری که عزیزانم در استان خراسان رضوی و شهر مشهد داشتند و این روز را به یک دهه تبدیل کردند که پایان آن مقارن با سوم خرداد و حماسه جاودان فتح خرمشهر است.

وی ضمن قرائت پیام ویژه رئیس جمهور به‌مناسبت برگزاری مراسم بزرگداشت فردوسی گفت: از پیام رئیس جمهور تشکر می‌کنم که مثل همیشه به مبانی فرهنگ اسلامی ایرانی ارج نهادند و با صدور پیام و ابزار خوشحالی، خود را در کنار مردم هنردوست و بافرهنگ ایران دانستند. خدای متعال را شاکریم برای این نعمت‌ها و امیدواریم توفیق صیانت از این میراث نصیب و روزی ما باشد.