رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: تلاش می‌کنیم اینترنت زائران ایرانی اربعین در عراق رایگان باشد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز،

مجید میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر با بیان اینکه چهار هدف سهولت، امنیت، سلامت و ارزانی را برای برگزاری مراسم اربعین امسال پیش بینی کرده ایم، گفت: در ۱۷ کمیته ستاد مرکزی اربعین برنامه ریزی و اقداماتی صورت گرفته است و برای استانداران سراسر کشور تکالیفی معین کرده ایم.
میراحمدی در ادامه با اشاره به پروژه‌های در دست اجرا برای اربعین امسال، از چهار بانده شدن محور ایلام – مهران تا ایام اربعین خبر داد و تصریح کرد: با توجه به گرمای هوا تاکنون بیش از ۱۵۰ میلیون ظرف آب آشامیدنی یک نفره برای زائران فراهم شده است. وی افزود: مسئولان عراقی به ما اطلاع دادند در کربلا برای اولین بار در روز عرفه دچار کم آبی شدند و با توجه به گرمای هوا باید برای ایجاد آب و برق پایدار در ایران و عراق برنامه ریزی کرد و پیش بینی تأمین آب آشامیدنی در مسیر زائران اربعین مسئله مهمی است.

میراحمدی در ادامه با اشاره به ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی کشور و همزمانی آن با سفر‌های داخلی کشور گفت: حمل و نقل عمومی کشور پاسخگو زائران اربعین نیست. رئیس ستاد مرکزی اربعین تاکید کرد: زائران حتی المقدور از وسایل نقلیه شخصی خود استفاده کنند چراکه در حمل و نقل عمومی کشور ۵۰ درصد کسری ناوگان داریم. میراحمدی با اعلام اینکه طبق هماهنگی‌ها با طرف عراقی مرز خسروی از ۱۶ محرم به روی زائران باز می‌شود، تصریح کرد: بیشترین تمایل زائران برای عبور از مرز مهران و سپس شلمچه و چذابه است، اما توصیه می‌کنیم که زائران، مرزی غیر از مهران، چذابه و شلمچه را انتخاب کنند چرا که مرز‌های خسروی، تمرچین، باشماق و سومار هم به روی زائران باز می‌شود و مردم استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان می‌توانند از این مرز‌ها به عراق بروند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه تاکنون بیش از یک میلیون نفر در سامانه سماح پیش ثبت نام خود را قطعی کرده اند، افزود: ثبت نام ۷۰ هزار نفر در کمتر از یک هفته برای زیارت عتبات عالیات در ایام عرفه و ۱۷۰ هزار نفر نیز برای دهه اول محرم، پیش بینی ما را برای حضور ۵ میلیون نفر در پیاده روی اربعین به واقعیت نزدیک کرده است.
معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با قدردانی از پذیرایی کریمانه و سخاوتمندانه مردم بزرگ عراق از زائران حسینی از موکب‌داران ایرانی خواست در پایانه‌های مرزی داخل کشور و در آن سوی مرز در نقاطی مستقر شوند که موکب‌داران عراقی حضور ندارند.
رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه در طول مراسم اربعین همواره شاهد پذیرایی کریمانه ملت بزرگ عراق بوده ایم، بیان کرد: شیعیان عراقی با همه ظرفیت و سرمایه‌های خود از زائران حسینی پذیرایی می‌کنند و با توجه به اینکه موکب‌داران عراقی از ظهر اربعین دیگر خدماتی نمی‌دهند، این درخواست را از موکب‌داران عزیز کشور داریم که خدمات‌شان را به بازه زمانی ظهر به بعد اربعین حسینی موکول کنند و تلفیق موکب‌های ایرانی و عراقی در عراق مورد تاکید است چرا که خدمت اصلی زا موکب‌های عراقی ارائه می‌دهند و میزبان اصلی زائران، مردم عراق هستند.

ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران حسینی از دیگر محور‌های مورد اشاره رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی بود و در این خصوص گفت: با تلاش عوامل زحمتکش هلال احمر و وزارت بهداشت، خدمات خوبی به لحاظ درمانی به همه زائران حسینی ارائه می‌شود که اثرات بسیار خوب فرهنگی دارد.
وی با تاکید بر لزوم کوتاه کردن طول سفر و ماندگاری در کربلا ، به زائران اربعین توصیه کرد: سفر خود را زودتر شروع کنید و بازگشت خود را به روز اربعین موکول نکنید و از مرز‌هایی که برای هر استان تعیین می‌شود به کشور باز گردید.

میراحمدی در خصوص موضوع صدور گذرنامه زائران نیز گفت: ظرف تولید و صدور این حجم از درخواست برای گذرنامه را در یک بازه زمانی کوتاه نداریم و اگر زائران اربعین تقاضای خود را برای روز‌های آخر موکول کنند دچار مشکل می‌شوند. وی از پیگیری جایگزینی برگ گذرنامه به جای گذرنامه در ایام اربعین و تغییر موقت الزام اعتبار ۶ ماهه گذرنامه به یک ماه خبرداد و افزود: البته طرف عراقی هنوز موافقت نکرده است و البته پیگیر هستیم تا گذرنامه‌هایی را که تاریخ آن گذشته است تمدید یک ماهه کنیم.
وی با بیان اینکه عوارض خروج برای زائران ایرانی اربعین حذف شده است، گفت: تلاش می‌کنیم تا با هماهنگی وزارت ارتباطات اینترنت زائران ایرانی اربعین رایگان باشد.
میراحمدی در پایان با اشاره به پیش بینی ورود حدود ۵۰۰ هزار زائر خارجی در اربعین امسال افزود: مرز ریمدان را در شرق کشور برای زائران خارجی اربعین به خصوص پاکستانی‌ها در نظر گرفته ایم و مسئولیت زائران خارجی اربعین را به عهده سپاه پاسداران گذاشتیم.

  • منبع خبر : صدا و سیما