در آستانه سفر دکتر مونسان به روسیه، روز گذشته مسکو از اتمام کار بر روی توافق‌نامه‌ای خبر داد که سفرهای گردشگری بدون ویزا بین ایران و روسیه را در آیندۀ نزدیک ممکن می‌کند، خبری که بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی به آن پرداختند.

 به گفتۀ ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، آژانس گردشگری فدرال روسیه در حال همکاری با ایرانی­‌ها برای تدوین سازوکارهای پیاده‌­سازی توافق‌های مربوط به لغو روادید است.

او در کنفرانس خبری روز گذشته عنوان کرد: «امیدواریم این کار به‌زودی به پایان برسد و توافق‌نامه اجرایی شود.»

سخنگوی امور خارجه روسیه اضافه کرد که تصمیم­‌گیری در مورد زمان اجرایی‌ شدن این توافق‌نامه به موقعیت همه­‌گیری کرونا در روسیه و ایران، و اقدامات قرنطینه‌­ای مروبط به این بیماری در دو کشور بستگی دارد.

این توافق‌نامه در مورد سفرهای گردشگران گروهی بدون نیاز به اخذ ویزا در ۲۸ مارس سال ۲۰۱۷، طی سفر روحانی رئیس­‌جمهوری ایران به مسکو امضا شده بود.

ایران یک توافق‌نامۀ تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا کرده است که با اینکه بیشتر مربوط به محصولات حامل انرژی می­‌شود، درها را برای تجارت­‌های دیگری مانند صنایع‌دستی و سایر کالاها مانند میوه، منسوجات و به طور کلی گردشگری باز می­‌کند.

خبری که ماریا زاخارووا در کنفرانس روز گذشته اعلام کرد، بازتاب بین‌­المللی گسترده‌­ای را به‌دنبال داشت. برای مثال، وب‌سایت Russia Briefing به شرح این خبر پرداخت و بخش‌­هایی از صحبت‌­های سخنگوی امور خارجه را منتشر کرد.

وب‌سایت dailygovjobs هم با عنوان «روسیه می­‌گوید لغو روادید برای گردشگران ایرانی به زودی اجرایی می­‌شود» به شرح این خبر پرداخت و از قول زاخارووا نوشت: «بر اساس این توافق‌نامه، گروه­‌های گردشگرِ پنج تا ۵۰ نفره قادر خواهند بود به مدت ۱۵ روز در روسیه اقامت داشته باشند.»

خبرگزاری Nairohost هم در گزارشی به روند تدوین این قرارداد بین ایران و روسیه پرداخت و اجرایی‌ شدن آن را به تعیین یک شریک ایرانی به‌منظور تعدیل اجرایی شدن قرارداد از سوی آژانس گردشگری روسیه موکول کرد.

وبسایت روسی cod۳۴ نیز به شرح این خبر پرداخت و از سوی ماریا زاخارووا نوشت: «امیدواریم این کار هر چه زودتر تکمیل شده و توافق اجرایی شود.»

همچنین، خبرگزاری روسی giperssilka هم خبری درباره این توافق بین ایران و روسیه منتشر کرد که در آن از قول سخنگوی امور خارجه روسیه نوشت: «توافق برای لغو روادید سفرهای گردشگری گروهی بین مسکو و تهران در آینده‌ای نزدیک اجرایی خواهد شد.»

  • منبع خبر : میراث آریا