رئیس اداره خدمات زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد گفت: از آنجایی که اقتصاد زیارت مشهد به حضور زائران گره خورده است، افزایش ماندگاری زائر در مشهد از اهمیت بالایی برخوردار است،

 به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، مهدی سالاری‌منش در خصوص مدیریت زائر در شهر مشهد، اظهار کرد: شهر مشهد در شرایط عادی، هر سال بیش از ۲۰ میلیون زائر دارد. بنابراین مدیریت زائر جوانب مختلفی مانند مسائل هویتی حوزه زیارت، فرهنگی، زیارت، خدمات‌رسانی، اقتصادی و … دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. البته تمام این حوزه‌ها به مدیریت شهری و شهرداری مرتبط نمی‌شود بلکه دستگاه‌ها و حوزه‌های مختلف باید انجام وظیفه کنند.

وی افزود: شهرداری مشهد در سال‌های اخیر در رابطه با مدیریت زیارت اقدامات مربوط به این حوزه را انجام داده است. مشهد شهری جهانی است و هر سال تعداد زیادی زائر خارجی به مشهد سفر می‌کنند، بنابراین باید به همین اندازه نیز رشد کند تا بتوان شاهد سفر زائران جدید از کشورهای مختلف به این منطقه بود و در راستای آن باید شرایط خدمت‌رسانی برای زائران به خوبی فراهم شود.

رئیس اداره خدمات زیارت معاونت گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد تصریح کرد: بخش دیگری از خدمات که متوجه مدیریت شهری و شهرداری است در حوزه‌های مختلفی مانند حمل‌ونقل، مسائل شهری، فضاآرایی‌ها و اکران‌های شهری است. اما حوزه‌هایی مانند خدمات‌رسانی در اسکان زائران در حوزه شهرداری نیست و حتما باید به آن پرداخته شود. شهرداری مشهد همچنین سعی کرده است فعالیت‌ها و اقدامات در حوزه زیرساخت‌های شهری را برای خدمات‌رسانی بهتر به انجام برساند.

مدیریت زیارت چند بخشی است

وی عنوان کرد: بخش‌هایی مانند مسائل فرهنگی در حوزه زائران  و خدماتی که داخل حرم مطهر ارائه می‌شود، از جمله وظایف آستان قدس رضوی است. امروز بحث امنیت زائر یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن پرداخته شود که به دستگاه‌های امنیتی مربوط می‌شود. مدیریت زیارت چند بخشی است و باید تمام دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف پای کار باشند.

سالاری‌منش خاطرنشان کرد: این چند بخشی بودن کار را سخت کرده و باید مدیریت واحدی وجود داشته باشد و لازم است که هم‌افزایی صورت گیرد. یکی دیگر از مواردی که باید مورد اهمیت قرار گیرد، اقتصاد زیارت است؛ چراکه اقتصاد زیارت شهر مشهد با اقتصاد حضور زائر گره خورده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل افزایش ماندگاری زائر در این حوزه موضوع مهمی است که باید به آن پرداخته شود و مکانیسم‌ها و اقداماتی که برای ماندگاری زائر برنامه‌ریزی شده است با توجه به اهمیت آن باید به درستی انجام گیرد.

جایگاه و نقش مشهد در سطح کشورهای اسلامی معرفی شود 

به گزارش ایسنا، رئیس اداره خدمات زیارت معاونت گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد بیان کرد: یکی از نکات بسیار مهم در حوزه مدیریت زیارت، معرفی شهر مشهد در سطح کشورهای اسلامی است که باید نقش و جایگاه شهر مشهد در سطح کشورهای اسلامی طرح موضوع شود.