معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت گفت: از اواخر هفته جاری هزینه نهایی حج تمتع ۱۴۰۳ اعلام و روند انتخاب کاروان زائران حج آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، غلامرضا رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره زمان انتخاب کاروان‌ برای زائران حج تمتع ۱۴۰۳ اظهار کرد: از اواخر هفته جاری روند انتخاب کاروان‌های حج تمتع آغاز خواهد شد و سازمان حج و زیارت زمان دقیق آن را اعلام خواهد کرد.

وی ادامه داد: برای ۳ ایستگاه پروازی شامل تهران، اصفهان و مشهد امکان انتخاب «مدینه قبل» و «مدینه بعد» برای زائران فراهم است؛ زائرانی که «مدینه بعد» هستند، پس از انجام مناسک حج تمتع، به مدینه منوره مشرف می‌شوند و زائران مدینه قبل، ابتدا به فرودگاه مدینه مشرف شده و پس از زیارت حرم نبوی، مُحرم شده و به زیارت خانه خدا مشرف خواهند شد.

به گفته رضایی، هزینه نهایی حج تمتع نیز در زمان ثبت‌نام کاروان‌ها اعلام خواهد شد اما در حال حاضر نمی‌توان رقمی را عنوان کرد.

به گزارش تسنیم، از ۱۵ دی ماه  ثبت‌نام مقدماتی از افراد واجد شرایط تشرف به حج تمتع برای سال آینده آغاز شد و تاکنون ۷ اولویت برای ثبت‌‌نام فراخوانده شده‌اند. نخستین اولویت فراخوانده شده برای ثبت‌نام مربوط به دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری تا تاریخ ۱۳۸۵/۱۲/۲۹ بود و در حال حاضر ثبت‌نام از دارندگان قبوض ودیعه‌گذاری آبان ۱۳۸۶ در حال انجام است. 

واجدین شرایط تشرف به این سفر مقدس، می‌توانند ضمن انجام برنامه‌ریزی لازم و به‌روزرسانی اطلاعات خود در سامانه reserve.haj.ir نسبت به اخذ کد‌ رهگیری و تکمیل مدارک خویش، به‌ویژه تهیه گذرنامه دارای اعتبار اقدام کنند.

در حال حاضر حدود یک میلیون نفر در نوبت انتظار سفر حج تمتع هستند و سهمیه حج ایران برای سال آینده ۸۲ هزار و ۵۰۰ نفر تعیین شده است؛ البته مکاتباتی از طریق وزارت امور خارجه با عربستان در حال انجام است تا این سهمیه به مرز ۸۹ هزار نفر برسد.

اگرچه هنوز محاسبه کامل درباره قیمت حج انجام نشده است، اما طبق آنچه سید عباس حسینی؛ رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرده است، هزینه حج با توجه به نرخ ارز تخصیصی و کیفیت خدمات، به‌نسبت حج گذشته تغییراتی خواهد داشت و چنددرصدی به قیمت حج گذشته اضافه می‌شود، بنابراین در مرحله پیش‌ثبت‌نام کاروان‌ها، علی‌الحساب این مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان است تا بعد براساس نوع و کیفیت هتل، قیمت نهایی از زائران دریافت شود.