وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: باید به ادارات کل میراث‌فرهنگی در استان‌های مرزی این مأموریت داده شود تا نسبت به جذب گردشگران خارجی از کشورهای همسایه اقدام کنند.

 علی‌اصغر مونسان در نهمین نشست شورای هماهنگی بخش خصوصی گردشگری، با بیان این مطلب عنوان کرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی در کشورهای هم‌جوار برای جذب گردشگر و توسعه همکاری‌ها در حوزه گردشگری وجود دارد،  از این رو باید به ادارات کل میراث‌فرهنگی در استان‌های مرزی این مأموریت داده شود تا نسبت به جذب گردشگران خارجی از کشورهای همسایه اقدام کنند. این موضوع فقط وظیفه وزارتخانه نیست بلکه ادارات کل میراث‌فرهنگی استان‌ها نیز باید جذب گردشگران خارجی را یکی از وظایف خود بدانند.

وزارت میراث‌فرهنگی حامی بخش خصوصی

او سپس به اهمیت همکاری بخش دولتی و بخش خصوصی برای رونق گردشگری اشاره کرد و خطاب به مدیران تشکل‌های بخش خصوصی گردشگری در این جلسه، افزود: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در کنار شماست و از شما حمایت می‌کند. ما به‌عنوان حاکمیت وظیفه داریم تا مسیر را هموار و موانع را برطرف کنیم. بخش دولتی و بخش خصوصی در کنار همدیگر برای کشور سودآوری خواهند داشت.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که در این شورا باید به آن توجه کرد، سامان‌دهی آژانس‌ها به‌منظور جذب گردشگر خارجی است. باید به یک متعادل‌سازی دست پیدا کنیم. باید بدانیم تعداد آژانس‌های فعال در حوزه جذب گردشگر خارجی چقدر است و چه ظرفیت‌هایی در آژانس‌های ما وجود دارد که از آن‌ها بهره ببریم.

او سپس به ترکیه به‌عنوان یکی از کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: این کشور در همسایگی ما دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی است و می‌توان از ترکیه گردشگران زیادی داشت، منتها به نظر می‌رسد برای این کار نیازمند تبلیغات بهتر و معرفی بیشتر ایران به ترک‌ها هستیم.

 مونسان اظهار کرد: من با وزیر گردشگری ترکیه صحبت کردم آن‌ها علاقه‌مند به توسعه گردشگری با ایران هستند. در صحبتم موضوع طلب فعالان گردشگری ایران از ترکیه را نیز مطرح کردم که قول مساعد برای پیگیری این موضوع داده شد و قرار است در نامه‌ای رسمی این موضوع را به همراه مستندات لازم به وزارت گردشگری ترکیه اعلام کنیم.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود به برگزاری وبینار خود با وزیر گردشگری ونزوئلا اشاره کرد و افزود: در این گفت‌وگوی ویدئو کنفرانسی وزیر گردشگری ونزوئلا نیز برای توسعه همکاری‌ها در حوزه گردشگری با ایران اظهار علاقه کرد. خوشبختانه ما با ونزوئلا لغو روادید هستیم و از طرفی نیز پرواز مستقیم به این کشور داریم که این موضوعات می‌تواند ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری دو کشور باشد.

  • منبع خبر : ایرنا