بسیاری از زائران و مجاوران حرم رضوی شاید عنوان طبرسی را بارها شنیده باشند؛ عنوانی که بر سردر یکی از ورودی‌های معروف حرم رضوی نهاده شده اما این عنوان، حکایتی از یکی از مشاهیر مدفون در جوار حرم را نیز دارد.

زمانی که قسمت شد و به حرم مطهر امام هشتم(ع) مشرف شدید، می‌توانید بعد از زیارت، گشت ‌و ‌گذاری هم در حریم قدس رضوی داشته باشید.

در حرم مطهر امام رضا(ع) فضاهای دیدنی بسیاری وجود دارد که می‌توانید برای ساعت‌های خالی بعد زیارت به همراه خانواده، برنامه‌ریزی داشته باشید. مدفن علما و بزرگانی که در حرم مطهر جای گرفته‌اند، از همین مکان‌های دیدنی به شمار می‌رود؛ بسیاری از افرادی که به پابوس امام رضا(ع) می‌آیند، به جز زیارت با بزرگانی که در حریم ملکوتی ثامن‌الحجج(ع) به خاک سپرده شده‌اند، آشنا می‌شوند.

این گزارشی فرصتی است تا به شیخ طبرسی و بست شیخ طبرسی به عنوان یکی از ورودی‌های اصلی حرم مطهر رضوی بپردازیم.

دانشمندی سترگ

علاّمه امین‌الاسلام، ابوعلی فضل بن حسن طبرسی از جمله اندیشمندان نادری است که اگرچه در دانش‌های رایج عصر خود خبره بوده، اما منزلت او در تفسیر، تمام ابعاد و جوانب علمی‌اش را تحت‌الشعاع قرار داده و همین امر او را به عنوان مفسری سترگ در دنیای دانش معرفی کرده است.

طبرسی از علمای مشهور شیعه و صاحب تفسیر مجمع البیان و جوامع الجامع است که در سال ۴۶۸ هجری قمری (یا ۴۶۹ ق.) متولد شد و پس از حدود ۸۰ سال زندگی با برکت و سراسر خدمت به اسلام و مردم، در ۵۴۸ قمری در شب عید قربان در شهر سبزوار به دیدار حق شتافت.

البته برخی از نویسندگان اسلامی، شیخ طبرسی را به عنوان «شهید» یاد کرده و گفته‌اند که به احتمال فراوان، طبرسی هم مانند بسیاری از عالمان شیعه و سنی، در شورش غُزّان در منطقه بیهق، به درجه رفیع شهادت رسیده باشد.

در مقابل، گروهی هم با توجه به همزمان بودن رحلت شیخ بافتنه طائفه وغز، به شهر ایشان به شهادت شیخ طبرسی به دست این گروه شورشی اشاره کرده‌اند.

بازسازی مقبره شیخ طبرسی

پیکر شیخ طبرسی پس از وفات، از سبزوار به مشهد مقدس انتقال یافت و در نزدیکی حرم مطهر امام رضا(ع) در قبرستان قتلگاه به خاک سپرده شد؛ آرامگاه او که در ابتدای خیابان طبرسی واقع شده بود، از آغاز، محل زیارت مردم بوده است.

مقبره شیخ طبرسی در سال ۱۳۷۰ یا ۱۳۷۱ هجری شمسی در جریان طرح توسعه حرم مطهر رضوی به محل کنونی یعنی شمال صحن انقلاب و شرق باغ رضوان یا به عبارتی دیگر در ضلع غربی سردرهای ورودی طبرسی به مجموعه حرم انتقال یافت؛ بدین ترتیب که به دلیل عملیات توسعه خیابان و اجرای طرح عظیم فلکه حضرت، با تزریق بتون به اطراف قبر، مکعبی سیمانی حاوی جسد مطهر آن عالم فرزانه ساخته شد و قبر ایشان، در وسط «باغ رضوان» جای گرفت.

بست شیخ طبرسی

حرم مطهر رضوی دارای چندین ورودی است و یکی از ورودی‌های اصلی تشرف به حرم امام هشتم(ع)، بست شیخ طبرسی بوده که در قسمت شمالی صحن انقلاب قرار دارد و به خیابان طبرسی متصل می‌شود. بعد از پیروزی انقلاب این بست، به عنوان ورودی برای اهالی خیابان طبرسی گشوده شد.

در ضلع شرقی این صحن دانشگاه علوم اسلامی رضوی و در ضلع غربی آن ساختمان کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی واقع شده است. این بست دارای ۸۶/۵ متر طول و ۲۳/۷ متر عرض دارد.

سردر طبرسی دارای ۵۱ غرفه است که سردر میانی آن حدود ۲۵ متر با طول دهانه حدود ۱۳ متر است و این سازه بتنی و فلزی بوده و با سنگ و کاشی‌های معرق تزئین شده است.

  • منبع خبر : تسنیم