معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: پرونده خوشنویسی ایران آماده و برای یونسکو ارسال شده است تا سال آینده در فهرست جهانی قرار بگیرد.

محمدحسن طالبیان در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه و همایش بین‌المللی خوشنویسی راه ابریشم که در موزه بزرگ خراسان برگزار شد، اظهار کرد: از دوران باستان ایرانیان همیشه به هنر و خوشنویسی علاقه داشتند، اما آنچه امروز راجع به آن صحبت می‌کنیم مربوط به دوره اسلامی است که میان این کشورها یک رابطه دوستی از دید هنر وجود دارد.

وی ادامه داد: آثار، کتیبه‌ها و موسیقی‌ها نشان دهنده ابعاد عظیم فرهنگ و هنر است و ما باید این میراث و تمدن عظیم ایرانی را بشناسیم. در دوره تیموریان خوشنویسی به اوج خود رسیده بود، اما با رواج چاپ‌های سربی و دوران دیجیتال مردم از خط فاصله گرفتند، اما به همت اساتید خوشنویس و دستگاه‌های مختلف خوشنویسی جایگاه والای خود را حفظ کرده است.

طالبیان تصریح کرد: تلاش کرده‌ایم تا پرونده خوشنویسی را در ابعاد مختلف به عنوان پاسداری خوب از فرهنگ، تهیه کنیم که در حال حاضر آماده شده و برای یونسکو ارسال شده است تا سال آینده در فهرست جهانی قرار بگیرد و از این جهت از همه دست اندرکاران تشکر می‌کنم.

وی افزود: ظرفیت‌های عظیمی در ایران نهفته است که باید بیش‎‌تر از آن حفاظت کنیم. تلاش ما باید این باشد که کشورهای مسیر جاده ابریشم از دوستی بیشتری برخوردار باشند، بنابراین اعلام آمادگی می‌کنیم پرونده‌های مشترکی را به اتفاق کشورهای مسیر راه ابریشم تهیه کنیم.

  • منبع خبر : ایسنا