آمار پربازدیدترین مکان‌های تاریخی درحالی اعلام شد که حافظیه و استان فارس همچنان رکورددار بازدیدهای نوروزی هستند.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، و به نقل ایسنا، روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی از فروش دو میلیون و ۷۸۷ هزار و ۲۰۰ قطعه بلیت برای موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی تحت پوشش این وزارتخانه، در بازه زمانی ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ تا ۵ فروردین‌ ۱۴۰۳ خبر داد و اعلام کرد: در این مدت یک میلیون و ۸۴۷ هزار و ۵۹۲ نفر از موزه‌ها، پایگاه‌ها و اماکن تاریخی بازدید کردند.

بر اساس پایش انجام‌شدۀ آمارها در همین باره زمانی، فارس (۶۵۸ هزار و ۸۷۹ نفر)، اصفهان (۲۹۸ هزار و ۳۸۷ نفر)، تهران و موزه‌های ستادی (۱۷۶ هزار و ۲۱ نفر)، خوزستان (۱۲۰ هزار و ۸۲۱ نفر) و خراسان رضوی (۱۰۵ هزار و ۸۸۰ نفر) به ترتیب پربازدیدترین استان‌ها بوده‌اند.

در میان موزه‌ها، پایگاه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی در سراسر کشور از لحاظ مخاطب، حافظیه با ۱۹۵ هزار و ۴۵۵ نفر، بیشترین بازدیدکننده را به خود اختصاص داده است.

پس از آن تخت جمشید با ۱۳۹ هزار و ۱۵۳ نفر، سعدیه با ۱۱۲ هزار و ۶۰ نفر، مجموعه فرهنگی‌ تاریخی سعدآباد با ۷۴ هزار و ۹۳۳ نفر، باغ فین با ۷۰ هزار و ۵۸۳ نفر، کاخ موزه چهلستون با ۶۵ هزار و ۶۱۶ نفر و عمارت عالی قاپو با ۶۲ هزار و ۴۴۴ نفر بازدیدکننده در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

از لحاظ بیشترین میزان ریالی فروش بلیت موزه، پایگاه میراثی و اماکن فرهنگی ‌تاریخی به ترتیب مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، حافظیه، مجموعه میراث جهانی تخت جمشید، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، سعدیه، باغ فین، کاخ موزه چهلستون، ارگ کریم خانی و عمارت عالی قاپو قرار دارند.