وزیر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گفت: آیین نامه طبیعت گردی تصویب شد.آمار نهایی مسافران نوروزی در پایان رمضان اعلام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز،  عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: آیین نامه طبیعت گردی تصویب شد.آمار نهایی مسافران نوروزی در پایان رمضان اعلام می شود.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان به عنوان پدیده گردشگری امسال انتخاب شده است.استان سیستان و بلوچستان از امنیت بالایی برخوردار است.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه آخرین آمار در مورد بازدید از محوطه های تاریخی و ابنیه میراث فرهنگی تا پایان ۱۳ فروردین ۶ میلیون نفر بود، گفت: در برخی از مراکز جمعیت به قدری زیاد بود که درها را باز کردیم و بلیط نفروختیم و جمعیت را هدایت کردیم از جمله حضور ده هزار نفر در زمان تحویل سال در تخت جمشید که به علت تراکم زیاد با سیاستی که خود من ابلاغ کرده بودم بنا شد مردم در صف های طولانی نایستند و این ده هزار نفر بدون بلیط بازدید کردند.

ضرغامی اضافه کرد: امسال به دلیل تقارن نوروز با ماه مبارک رمضان  در شروع تعطیلات، کاهش سفر داشتیم که به نظر می رسد جبران این موضوع بعد از ماه رمضان خواهد بود. مردم سفر هایشان را مدیریت می‌کنند و وقتی می‌بینند زیر ساخت ها به گونه ای نیست که در چند روز سفر فشرده بتوانند از امکانات گردشگری استفاده کنند، ترجیح می دهند سفر خود را کمی به تاخیر بیاندازند که در راه بندان جاده ها گیر نکنند.

ضرغامی: پروژه پارک قیطریه باید با هماهنگی کارشناس میراث فرهنگی جلو رود

وی همچنین درباره پروژه پارک قیطریه، گفت: نامه اداره میراث فرهنگی تهران به شهرداری تهران، موضع وزارتخانه است و پروژه پارک قیطریه باید با هماهنگی کارشناس میراث فرهنگی جلو رود.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: درباره ساخت مسجد در پارک از سال‌های قبل مواضعی داشته‌ام که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کردم اما این نظر شخصی من است و به عنوان عضو دولت بحث ما شخصی نیست.ما وظایف خود را براساس دستورالعمل‌های وزارت میراث فرهنگی انجام‌خواهیم داد.

تلاش می‌کنیم که ضوابط عفاف در تمام مراکز گردشگری رعایت شود

ضرغامی بیان کرد:مسجد نصیرالمولک زیر نظر اداره اوقاف است و راهبرد وزارت گردشگری در این مورد آن است که محیط‌های مذهبی مثل مساجد پروتکل‌ها و آیین‌نامه‌های خاص خود را دارد.اگر هیات امنای مسجد با توجه به حساسیت‌ها نتوانسته‌اند به درستی مدیریت کنند، لازم است که خودشان ورود کنند و کاری کنند که صدایشان شرعی بیشتر رعایت شود.

ضرغامی در مورد شرایط کاخ گلستان نیز گفت: درب اصلی کاخ گلستان در میدان ارگ است، از مدت‌ها قبل برای آسایش مردم گفتم از درب‌های دیگر مانند شمس العماره هم استفاده کنند که بخشی از مردم بتوانند از طریق ناصرخسرو و بازارچه مروی براحتی وارد کاخ شوند، آن را باز کردیم و در آینده درب تکیه دولت یکی از ورودی‌های کاخ گلستان خواهد شد.

وی با بیان اینکه کاخ گلستان ثبت جهانی است و پروتکل‌های خودش را دارد، اظهار کرد: باید از همه ظرفیت‌هایش استفاده کرد، کاخ گلستان مجموعه‌ای از ارزش‌های هنری و ملی ما است و صرف اینکه پادشاهان زندگی می‌کردند مطرح نیست، مجموعه ای از هنر، فرهنگ، سبک زندگی و ارزش های برجسته ای است، تمام تلاش دست اندرکاران این است ضوابط عفاف را برای همه محیط ها رعایت کنند.