اعزام‌های متقاضیان عزیمت به عتبات عالیات در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان از ۲۳ اسفند سال ۱۴۰۲ آغاز شده و تا نهم فروردین ۱۴۰۳ ادامه می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، به نقل از از پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، ثبت نام عتبات نوروزی و ماه مبارک رمضان از روز هشتم اسفند ماه و با استقبال متقاضیان در سامانه عتبات آغاز شد. اعزام ها نیز از روز چهارشنبه ۲۳ اسفند سال ۱۴۰۲ شروع شده و تا نهم فروردین ماه ۱۴۰۳ ادامه می یابد.

معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت درباره اقدامات صورت گرفته برای اعزام های نوروزی و ماه مبارک رمضان گفت: شرکت های مجری بسته های زیارتی را مطابق دستورالعمل ها و همچنین خواست متقاضیان و شرایط موجود آماده کرده و درسامانه بارگذاری کرده اند.

حمید رضا محمدی افزود: متقاضیان می توانند برای نام نویسی به سامانه عتبات به نشانی atabatorg.haj.ir یا ۲ هزار و ۷۰۰ دفتر زیارتی سراسر کشور مراجعه نمایند و زمان اعزام را مدنظر قرار دهند که این فرصت برای نام نویسی در ظرفیت های موجود، باقی است.

معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت درباره آخرین برنامه ریزی های عتبات نوروزی و ماه مبارک رمضان گفت: تا کنون حدود ۳۳ هزار ظرفیت ایجاد شده که ۲۵ هزار و ۵۰۰ نفر در آن نام نویسی کرده اند.

به گفته محمدی، نسبت به سال گذشته شاهد افزایش اعزام های عتبات نوروزی خواهیم بود که این موضوع نیز نشات گرفته از درخواست متقاضیان است.

وی درباره اعزام های زمینی و هوایی گفت: ۴۰ درصد اعزام های عتبات نوروزی و ماه مبارک رمضان به صورت هوایی و ۶۰ درصد زمینی است که زائران در زمان حضور در عتبات عالیات به شهرهای نجف اشرف، کربلای معلی، سامرا و کاظمین مشرف می شوند.

محمدی با بیان اینکه روزانه به طور میانگین حدود ۲ هزار نفر در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان به عتبات عالیات اعزام می شوند گفت: در این ایام ۳۶ شرکت مجری تحت نظارت سازمان حج و زیارت ظرفیت سازی کرده اند که ۸۳۵ کاروان برای ایام نوروزو ماه مبارک رمضان تدارک دیده شده است.

معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت تاکید کرد: ناظرین ما در شهرهای کربلا، نجف و کاظمین به صورت میدانی حضور دارند و برنحوه ارایه خدمات همانند حمل و نقل، اسکان و تغذیه و تدارکات نظارت می نمایند تا بهترین خدمات صورت پذیرد.

وی درباره بسته های زیارتی نیز افزود: بسته های متنوع برای زائران عزیز در نظر گرفته شده که غالب آن بسته های هفت شبه است اما بسته های ۳ شب، ۵ شب، ۸ شب، و حتی ۲۳ شب نیز در نظر گرفته شده است. زائرانی که قصد روزه داری در ایام حضور در اعتاب مقدسه را دارند می توانند مبادرت به ثبت نام در بسته سفر ۲۳ روزه کنند.

معاون عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با اشاره به ایستگاههای پروازی نیز گفت: یازده ایستگاه پروازی شامل؛ اردبیل، اصفهان، تهران، تبریز، مشهد، شیراز، کرمان، کرج، رشت، ساری و یزد در این دوره از اعزام ها فعال می باشند.

محمدی به متقاضیان تاکید کرد که چنانچه قصد زیارت عتبات عالیات را دارند حتما از طریق دفاتر زیارتی دارای مجوز سازمان حج و زیارت اقدام کنند تا در بهره مندی از خدمات اسکان، تغذیه، درمانی و … اطمینان خاطر داشته باشند.

وی همچنین توصیه کرد که متقاضیان دارای گذرنامه با مدت اعتبار حداقل ۶ ماهه باشند و در زمان ورود به کشور عراق از گیت گذرنامه بعد از انجام تشریفات گذرنامه ای حتما به درج مهر ورود به کشور مقصد در گذرنامه توجه و اطمینان حاصل کنند زیرا عدم درج مهر ورود عراق در گذرنامه به منزله ورود غیرقانونی تلقی می شود، از این رو زائران حتما به این مهم توجه لازم را داشته باشند.