رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: آستان مقدس امام رضا(ع) پایگاه جهاد مقاومت و فرهنگ است که علاوه بر صیانت از میراث ملموس اسلامی، گ وظیفه حفاظت از مهم‌ترین مواریث کشور که حافظ هویت و فرهنگ اسلامی بود را نیز عهده‌دار است.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، حجت‌الاسلام سید جلال حسینی با اشاره به فرا رسیدن روز سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر، اظهار کرد: در سراسر سال‌های پرافتخار دفاع مقدس روزهای بزرگی به ثبت رسید که عظمت و اهمیت آن همواره در اذهان باقی خواهد ماند و سوم خرداد یعنی روز آزادسازی خرمشهر یکی از همین افتخارات دوران هشت سال دفاع مقدس است که نباید فراموش شود.

وی تصریح کرد: جوانان بسیاری در کوچه پس کوچه‌های خرمشهر از جان و آبروی مردم دفاع کردند و پاسداشت و بزرگداشت این روزها می‌تواند یادآور فداکاری‌ها و ایستادگی‌های تحسین‌برانگیز مدافعان ایران اسلامی در برابر نیروهای متجاوز باشد.

حسینی با اشاره به سفر سالانه ۳۰ میلیون زائر به شهر مقدس مشهد عنوان کرد: انتقال و یادآوری این رشادت‌ها و ایستادگی‌ها به زائران یکی از وظایف دستگاه‌های فرهنگی است و می‌توان آن را پیاده‌سازی عملی سیره رضوی دانست.

وی ادامه داد: سیره ائمه اطهار(ع) در جهاد و مبارزه خستگی‌ناپذیر خلاصه می‌شود و از همین رو باید عرصه‌هایی را فراهم آوریم تا جوانان و نوجوانان بیشتر با فرهنگ مقاومت و انقلابی بودن آشنا شوند.

سیدجواد موسوی، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی نیز در این مراسم ضمن تبریک کسب رتبه دوم موزه‌های رضوی به لحاظ رشد شاخص‌های ایکوم میان موزه‌های بزرگ کشور گفت: همه جای حرم مطهر رضوی موزه است که هنر اسلامی را از زوایای مختلف بیان می‌کند.

بر اساس گزارش گنجینه رضوی وی همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره تولیت فقید آستان قدس رضوی، آیت‌الله طبسی، هر گونه خدمت در مشهد را بر پایه خدمت به امام رضا(ع) دانست و تاکید کرد: خدمت به امام رئوف تنها در حریم حرم خلاصه نمی‌شود.

در ادامه این مراسم ابراهیم دژگاهی، واقف هزاران قطعه تمبر، ۹۵۳ قطعه برگ اسکناس از کشورهای مختلف و۵۰۰ قطعه سکه ضرب ماشینی و محمدتقی صفار واقف ۷۰۰ سکه طلا و نقره تاریخی از دوره هخامنشیان تا زندیه و پیشکوستان موزه رضوی با اهدای هدایایی از سوی قائم مقام آستان قدس رضوی مورد تقدیر قرار گرفتند.