معاون امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه پیش ثبت نام اربعین حسینی تا روزعاشورا ادامه دارد از برنامه ریزی‌های صورت گرفته برای ثبت نام قطعی متقاضیان در بازه زمانی تعیین شده خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری زیارت نیوز، حجت الاسلام والمسلمین صحبت الله رحمانی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای اربعین حسینی در سازمان حج و زیارت گفت: سازمان حج و زیارت به عنوان کمیته ثبت نام و اعزام در ستاد مرکزی اربعین حسینی فعالیت می‌کند و به برنامه ریزی‌های مربوطه می‌پردازد.
وی افزود: عمده وظایف در ذیل کمیته ثبت نام و اعزام شامل؛ مسئولیت ثبت نام متقاضیان، ایجاد زیرساخت‌های نرم افزاری لازم برای ثبت نام متقاضیان و اتصال برخط با سامانه مرتبط، شناسایی شرکت بیمه گر توانمند، عقد قرارداد و نظارت برعملکرد بیمه گر، نظارت و ارزیابی خدمات بهداشتی و درمانی باهمکاری کمیته بهداشت و درمان ایجاد پایگاه‌های راهنمایی زائران و امداد گمشدگان از جمله اقدامات می‌باشد.
معاون امور عتبات عالیات در سازمان حج وزیارت با برشمردن اقدامات درحوزه اربعین حسینی گفت: تشکیل جلسات کمیته ثبت نام و اعزام و برنامه ریزی‌های لازم، شرکت در جلسات کمیته‌های ۱۶ گانه ستاد مرکزی اربعین، آماده سازی سامانه سماح به عنوان نرم افزار جامع و متمرکز ثبت نام متقاضیان تشرف اربعین، هماهنگی با ثبت احوال برای استعلام برخط هویتی متقاضیانف هماهنگی با وزارت بهداشت و وزارت کشور برای استعلام برخط متقاضیان ثبت نام اربعین به لحاظ تعداد واکسیناسیون و پیام برای متقاضیانی که دو دوز واکسن دریافت ننموده اند تا نسبت به دریافت واکسن تکمیلی تا زمان ثبت نام قطعی اقدام کنند و اقدام برای پیش ثبت نام از جمله فعالیت‌های انجام شده می‌باشد.
حجت الاسلام والمسلمین رحمانی تصریح کرد: تاریخ پیش ثبت نام نیز از ۱۰ تیرماه در سامانه سماح آغاز شده و تا روز ۱۷ مرداد ماه مطابق دهم محرم ادامه می‌یابد؛ تاکنون نیز بیش از ۹۵۰ هزار نفر در این سامانه نام نویسی کرده اند که ثبت نام قطعی متقاضیان نیز بعد از پایان پیش ثبت نام صورت می‌گیرد.
وی افزود: ازتعداد ثبت نام کنندگان ۶۲ درصد آقایان و ۳۸ درصد بانوان می‌باشند که بیشترین درخواست خروج نیز حدود ۶۲ درصد از مرز زمینی مهران است که به ترتیب تمایل به خروج از مرزشلمچه با ۲۳ درصد، مرز چذابه ۸ درصد مرز خسروی ۱ درصد و مرز هوایی ۶ درصد است؛ بیشترین ثبت نام کنندگان نیز با ۲۲ درصد از تهران هستند.
معاون امورعتبات عالیات درسازمان حج وزیارت تصریح کرد: برنامه ریزی‌های لازم برای ثبت نام قطعی و سایراقدامات ذیربط انجام گرفته و بزودی این اقدامات اعلام می‌گردد.

  • منبع خبر : صدا و سیما