مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور گفت: به ۸۰ نمایندگی‌مان در ۶۵ کشور تاکید کردیم که یکی از شرح وظایف آ‌نها، شناسایی آثار و اشیای تاریخی فرهنگ و تمدن ایران باشد.

محمدعلی کیانی مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه اشیای استردادی از کشور فرانسه که امروز ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ در موزه ملی ایران برگزار شد، گفت: این آثار از سوی رایزن فرهنگی ایران در پاریس و با مذاکراتی که رایزن فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طی پنج ماه با نوادگان شارل دوگل داشتند، به کشور بازگشت.

وی افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی تمام فعالیت‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور است. به ۸۰ نمایندگی‌مان در ۶۵ کشور تاکید کردیم، یکی از شرح وظایف آ‌ن‌ها، شناسایی آثار و اشیای تاریخی فرهنگ و تمدن ایران است که باید در دستور کارشان قرار بگیرد. رایزن‌های فرهنگی ما در حال انجام آن هستند و هماهنگی‌های لازم نیز انجام شده است.
مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور تصریح کرد: رایزن‌های فرهنگی ما در تعدادی از کشورها در حال شناسایی تعداد دیگری از آثار هستند، بعد از مذاکرات و اقداماتی که در این زمینه انجام می‌شود، این موارد را اعلام خواهیم کرد.»

مرتضی ادیب‌زاده مدیرکل موزه‌ها نیز در این مراسم گفت: «۲۹ شی‌ء استردادی شامل ظرف سفالی لوله‌دار متعلق به دوره آهن اول، پیکرک‌های سفالی دوره عیلام میانه، ظرفی از جنس قیر طبیعی دوره عیلام میانه، پیکرک سفالی دوره اسلامی، دوات سفالی لعابدار دوره سلجوقی، بشقاب سفالی دوره اشکانی است. قدیمی‌ترین شی‌ء یک قطعه سفال دوره عصر مفرغ است که حدود پنج هزار سال قدمت دارد.»

وی افزود: در اداره‌کل موزه‌ها یک بخش تخصصی برای پیگیری پرونده‌های استردادی داریم که موضوع قاچاق اموال فرهنگی‌تاریخی را پیگیری می‌کند. همچنین با پلیس اینترپل و رایزن‌های فرهنگی سفارتخانه‌ها هماهنگی می‌کنیم  و امیدواریم بتوانیم پرونده‌هایی که باز هستند را به نتیجه برسانیم.

مدیرکل موزه‌ها تصریح کرد: بخشی از این آثار استردادی پس از نمایش در موزه ملی ایران، در همین موزه و تعدادی نیز به موزه رضاعباسی منتقل می‌َشود.

جبرئیل نوکنده رئیس‌کل موزه ملی ایران در نیز در این مراسم ضمن تشکر از پیگیری‌های وزارت میراث‌فرهنگی، وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گفت: «نمایشگاه این آثار کم‌نظیر تا پایان فروردین‌ماه ۱۴۰۱ میزبان علاقه‌مندان به فرهنگ و تمدن اسلامی است.»

  • منبع خبر : فارس